Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Polemiki
  Reporterka
  Dziennik
  Tapety na pulpit
  Różne ważne
  Z archiwum
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Zagospodarowanie rekreacyjno-turystyczne stoku Dębowca w Bielsku-Białej. 19.10.2012r.

Skąd moje zainteresowanie budową ośrodka sportowo-rekreacyjnego na stokacj Dębowca w Bielsku-Białej. Dodam że najbardziej ciekawi mnie element narciarski opisywanego Projektu - specjalnie pisanego przez duże "P".
Od urodzenia związany byłem z narciarstwem, pierwsze ślizgi narciarskie wykonywałem z kumplami ze stromych zboczy kamieniołomu przy ulicy Brodzińskiego w Aleksandrowicach. JeĽdziło się również na tzw. Działkach, na Żabiej - wąwozie przylegającym do ulicy Piastowskiej.
Dalszy "wyczyn" to pieszy marsz z Aleksandrowic na Dębowiec, często powroty po ciemku po zmroku i bura w domu...
Pamiętam zawody międzyszkolne na stokach Dębowca i pierwsze porażki niestety...
Kolejny etap to Szyndzielnia z zaczepowym wyciągiem na polanie, często zdobywana wspinając się pod kolejką na szczyt, co wynikało głównie z braku kasy na bilet. Powrót do domu szusując nartostradą.
Jeszcze póĽniej uruchomiono stok slalomowy "Sahara" z wyciągiem orczykowym i oświetlonym do póĽnej nocy. To było ekstremum naszych marzeń narciarskich w latach młodzieńczych.
Jak pamiętam w nocy ośnieżony stok Sahary widać było z kilku kilometrów - to był wspaniały widok.
PóĽniej nadeszły trudne lata, stok Sahary przestał istnieć jako narciarski, rozgrabiono wyciąg orczykowy, Sahara zarosła samosiejkami, nadeszła "Natura 2000". Amen ...

Jednak po kilku latach działań obecnych władz Bielska-Białej udało się na nowo uzdatniać dla sportu i turystyki w pierwszym etapie Dębowiec i to jak !
Nowoczesna cztero-miejscowa kanapa wywiezie chętnych pod schronisko na Dębowcu, a póĽniej jazda na dół.
Brawo Panowie w bielskim Ratuszu - czekaliśmy na tą realizację kilkadziesiąt lat i doczekaliśmy się !!!
Czekamy na zakończenie inwestycji i pierwszy śnieg !


Zagospodarowanie rekreacyjno-turystyczne stoku Dębowca w Bielsku-Białej. 19.10.2012r.

Cuda na Dębowcu !

Ośrodek narciarski na północnym stoku Dębowca nabiera realnych kształtów. Od strony ulicy Karbowej bielszczanie mogą obserwować, jak postępują prace. W listopadzie wszystko ma być gotowe. Jakie cuda tam szykują?

„Zagospodarowanie stoków Dębowca dla celów turystyczno-sportowo-rekreacyjnych” - pod tą oficjalną nazwą, która widnieje na urzędowych dokumentach Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, kryje się - przypomnijmy - budowa nowoczesnego kompleksu narciarskiego. O budowie takiego ośrodka mówiono w stolicy Podbeskidzia od lat, szeroko zakrojone plany obejmowały również zagospodarowanie stoku Szyndzielni, ale argumenty ekologów okazały się w końcu - po wielu bojach - mieć większą moc niż postulaty narciarzy. Pasjonatom białego szaleństwa pozostał więc stok Dębowca. Chodzi o stok północny, opadający w kierunku ulicy Karbowej. I właśnie z tej ulicy coraz lepiej widać, że nowa inwestycja nie pozostaje tylko na papierze.

Dwa wyciągi, dwie trasy

Główną jej atrakcją będzie kolej linowa kanapowa o długości około 600 metrów i przepustowości wynoszącej 2400 osób na godzinę. Różnica poziomów ma wynosić około 106 metrów. Kanapy będą czteroosobowe, a kolej wyposażona zostanie w przenośnik taśmowy ułatwiający narciarzom wsiadanie. Będzie 77 czteroosobowych krzesełek z podnóżkiem oraz tzw. ciepłą wyściółką siedziska.

Obok powstanie wyciąg orczykowy przeznaczony dla dzieci do nauki jazdy na nartach. Jego długość ma wynosić 84 metry, a różnica poziomów około 19 metrów. Powstaną również dwie trasy zjazdowe - główna, średniotrudna, z przeszkodami dla snowboardzistów oraz mniejsza - szkoleniowa, usytuowana w górnej części stoku. Do tego dochodzą budynki stacji dolnej kolei linowej oraz stacji górnej. Stacja dolna pomieści kasy biletowe, toalety, pomieszczenia dla ratowników oraz biura zarządu stoku.

Na szczycie znajdzie się stacja górna, a w niej pomieszczenia ogólnotechniczne. Sztuczne naśnieżanie stoku wymaga uzbrojenia całego terenu w instalację wodociągową wraz z hydrantami instalacji zaśnieżania. Przygotowanie wody odbywać się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie zaprojektowanego na działce budynku technicznego. Ten ostatni obiekt pomieści dwa transformatory zasilania stoku, sterownię oraz pompownię wody dla instalacji sztucznego zaśnieżania stoku.

Niedaleko staną wieże chłodnicze przygotowujące wodę. Ponadto w budynku znajdą się garaże na sprzęt zimowy, czyli między innymi ratraki. Poza wymienionymi obiektami powstaną drogi dojazdowe oraz parking, przewidziany na 110 miejsc postojowych. Ponieważ w poprzek planowanej trasy narciarskiej przebiega koryto potoku, trzeba będzie je na tym odcinku zabudować i uregulować w innych miejscach. O konieczności przeniesienia kaplicy, która w innym wypadku znalazłaby się zbyt blisko stoku, już pisaliśmy.

Nie tylko w zimie

Ośrodek ma żyć nie tylko w zimie, w czym mają pomóc park linowy, plac zabaw dla dzieci, ścianki wspinaczkowe, boiska do gier zespołowych oraz ekologiczna ścieżka dydaktyczna i oczka wodne dla płazów. |cieżka będzie przebiegać przez cały stok. Na jej trasie znajdzie się sześć przystanków, wyposażonych w ławeczki i tablice informacyjne ze zdjęciami i opisami miejscowej fauny i flory.

Z kolei park linowy ma składać się z pięciu oddzielnych etapów, które będą się różnić poziomem trudności. Na trasie Maluch, przeznaczonej jak wskazuje nazwa dla najmłodszych, obędzie się jeszcze bez uprzęży zabezpieczających, mają wystarczyć siatki asekuracyjne, ale już na kolejnych trasach nie będzie tak łatwo. Powietrzny slalom pomiędzy linami, zjazd na bloczku po linie i „skok Tarzana”, to tylko nieliczne z planowanych atrakcji. Amatorzy gier zespołowych znajdą na Dębowcu dwa boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę czy piłkę ręczną (jedno o wymiarach 24 metry na 15 metrów, drugie o wymiarach 16 metrów na 8 metrów).

Inwestycję na Dębowcu realizuje Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, które złożyło ofertę z najniższą ceną. Wykonawca dostał pięć miesięcy na wykonanie inwestycji, co oznacza, że w listopadzie powinien uwinąć się z robotą.

Wojciech Małysz (Kronika Beskidzka)

http://www.bielsko.biala.pl/2963,artykuly


Zagospodarowanie rekreacyjno-turystyczne stoku Dębowca w Bielsku-Białej. 19.10.2012r.


Zagospodarowanie rekreacyjno-turystyczne stoku Dębowca w Bielsku-Białej. 19.10.2012r.

Przedstawiam w skrócie "Projekt zagospodarowania stoku Dębowiec" w Bielsku-Białej.

Planowane przedsięwzięcie znajdować się będzie na terenie, dla którego nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego.
Planowana inwestycja polegała będzie na zagospodarowaniu rekreacyjno-turystycznym stoku Dębowca w Bielsku-Białej. Planowane przedsięwzięcie obejmuje budowę:
- czterosobowej kolei kanapowej o długości ok. 600 metrów wraz z podporami trasowymi, równolegle, z którą będzie poprowadzona zjazdowa trasa narciarsko-snowbordowa o długości ok. 600 m i powierzchni ok. 3 ha,
- snowparku,
- dolnej stacji z peronem startowym i sterownią,
- peronu docelowego ( do wysiadania )
- podjazdu i parkingu dla samochodów osobowych na ok. 144 miejsc oraz pawilonu usługowo-socjalnego wraz z sanitariatami w dolnej części, u stóp Dębowca oraz garażu dla ratraków i armatek śnieżnych w dolnej części stoku,
- krótkiego wyciągu talerzykowego dla dzieci pod schroniskiem na Dębowcu, o długości ok. 84 m, który służył będzie przedszkolu narciarskiemu do celów szkoleniowych,
- sanitariatów w górnej części stoku
- elementów infrastruktury technicznej w tym: kanalizacji deszczowej oraz odwodnienia nawierzchni utwardzonych, oświetlenia stoku, przyłącza wodociągowego, stacjitransformatorowej, rurociągu wysokociśnieniowego do zaśnieżania tras, linii kablowych do sztucznego zaśnieżania, przyłącza kanalizacji sanitarnej, przyłącza energetycznego,
- obiektów do rekreacji całorocznej typu plac zabaw dla dzieci, park linowy, ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza, ścianka wspinaczkowa,
I tak dalej...
Obecne zainwestowanie stoku Dębowiec stanowi trasa zjazdowa z wyciągiem, schronisko "Dębowiec" oraz tor saneczkowy "Słoneczna polana pod Dębowcem". Teren inwestycji stanowią łąki, pastwiska, tereny orne oraz tereny leśne, które uzyskały zgodę Ministra |rodowiska na zmianę ich przeznaczenia na cele nieleśne.

Przytoczyłem fragment "Postanowienia" Regionalnego Dyrektora Ochrony |rodowiska w Katowicach:
http://www.debowiec.info.pl/userfiles/file/postanowienie_rdos.pdf

Tyle o tej oczekiwanej przez mieszkańców Bielska-Białej inwestycji.
Proponuję spojrzeć na fotoreportaż przedstawiający etapy budowy inwestycji od momentu "zerowego", które przedstawia zdjęcie wykonane 16 lipca 2011 roku.
Pozostaje podziwiać tempo budowy realizowanej przez Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.
Z niecierpliwością czekamy na możliwość wykonania pierwszych szusów na nartkach !


Zagospodarowanie rekreacyjno-turystyczne stoku Dębowca w Bielsku-Białej. 19.10.2012r.

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018