Bielsko tatry
 
  Strona główna
  nowości
  Pokazy Lotnicze
  Muzea lotnicze
  Katastrofy
  Wydarzenia
  Ludzie lotnictwa
  Z życia lotnisk
  Firmy Lotnicze na Podbeskidziu
  Ratownictwo lotnicze
  Lotnictwo Wojskowe
  Lotniska
  Samoloty
  Szybownictwo
  Śmigłowce
  Spadochroniarstwo
  Lotniarstwo
  Paralotnie
  Balony
  Modelarstwo
  Konstruktorzy SZD
  Kronika Aeroklubu Bielsko-Bialskiego 1945-1965 rok
  Historia Lotnictwa
  Mała Encyklopedia Lotnicza 1938 rok
  Odeszli od nas
  Okiem Karykaturzysty
Sonda
Ulubione tematy :
:: lotnictwo
:: architektura miast
:: przemysł
:: zabytki
:: przyroda
:: dziennik gorgola
:: reportaże
:: inne

Zdjęcie tygodnia


powiększ

Dziennik Gorgola


Dzień 10 - pierwszomajowy koncert gitarowy ! Czyli jak pokopał mnie prąd.

Dzień 11 - moje Aleksandrowice

Dzień 9 - Zbójnik Jakubek i spotkanie integracyjne w Krynicy.

Reklama


   
 
 
Google
Pokaż artykuły w tej kategorii

Z kart historii lotnictwa na Podbeskidziu.

Z kart historii lotnictwa na Podbeskidziu.
W południowej dzielnicy Bielska w Aleksandrowicach, w przepięknie położonym obiekcie, składającym się z lotniska i kompleksu budynków, rozpoczął 12 września 1945 roku działalność Aeroklub Bielsko-Bialski.
W sierpniu 1946 roku Aeroklub zorganizował I Krajowe Zawody Lotnicze i zdobył statułę Kolumny Zygmunta, nagrodę Aeroklubu Polskiej Rzeczypospolitej z I miejsce we współzawodnictwie pracy i lotu.
Pilot Jankowski w 1947 roku, startują z holu, osiągnął na szybowcu wysokość 3850m ponad punkt odczepienia.
W sierpniu 1947 roku piloci Adam Zientek i Borys Puzej byli członkami reprezentacji Polski w Samedan i odnieśli zwycięstwo w konkurencji prędkościowej. We wrześniu tego samego roku pilot Adam Zientek z pasażerem ustanowił rekord Polski wysokością 2630 m w kategorii szybowców dwumiejscowych.
Tadeusz Góra, zawodnik Aeroklubu Bielsko-Biała, jest medalistą Lilienthala, jako pierwszy w Polsce, a drugi na świecie zdobył złotą odznakę szybowcową z trzema diamentami.
Aeroklub w latach 1954, 1955, 1956 zdobywał sztandar Zarządu Głównego Młodzieży Polskiej w ogólnokrajowym współzawodnictwie.
Członkowie Aeroklubu Andrzej Brzuska i Tadeusz Kozioł byli rekordzistami Polski na szybowcu dwumiejscowym, uzyskując w maju 1950 roku wysokość absolutną 5968 m. Adam Dziurzyński z pasażerem R. Lewandowskim na szybowcu typu „Bocian” w przelocie docelowym na odległość 100 km w czerwcu 1953 roku uzyskał prędkość 82,5 km na godzinę. Adam Zientek z pasażerem Adamem Dziurzyńskim na szybowcu „Bocian” na trasie przelotu po trójkącie 100 km w 1953 roku uzyskał prędkość 51,5 km na godzinę. Franciszek Kępka w docelowym powrocie na szybowcu „Bocian” w 1962 roku osiągnął odległość 636 km.
Wszystkie wyniki były rekordami Polski. Tytuły mistrzów Polski na zawodach szybowcowych zdobyli” Tadeusz Góra w 1962 roku oraz Franciszek Kępka w 1964 roku. Franek Kępka jest również wicemistrzem Polski z 1965 roku. Oprócz sukcesów krajowych Franek Kępka święcił tryumfy zagranicą. W South Cerney w 1966 roku wywalczył tytuł wicemistrza świata, a w 1967 roku na zawodach w ZSRR zajął I miejsce.
Oprócz działalności szybowcowej, Aeroklub prowadzi szeroką pracę lotnicz-sportową. Załogi lotnicze Aeroklubu startują we wszystkich mistrzostwa Polski i imprezach krajowych. Największy sukces odniósł Władysław Gawlik, zdobywają wicemistrzostwo Polski w 1968 roku na mistrzostwach samolotowych Polski rozgrywanych w Krakowie.
W działalności spadochronowej wyróżniają się Adolf Byrski oraz Władysława Sternicka, członkini spadochronowej kadry narodowej, mająca w swej karierze szereg startów na zawodach zagranicą oraz udział w spadochronowych mistrzostwach świata w NRF.
Aeroklub prowadzi jeszcze jedną dyscyplinę, a mianowicie modelarstwo. Ilość modelarzy szkolonych w 36 kołach przekroczyła liczbę 1000 osób. Modelarze z Bielska, startując w zawodach o mistrzostw Polski, zdobyli tytuły mistrzów: w 1959 roku Franciszek Matuszek, a w 1965 roku Edward Trzopek. W latach 1964 i 1966 Edward Trzopek zdobył tytuły wicemistrzów Polski w kategorii modeli zdalnie sterowanych. Oprócz działalności sportowej Aeroklub prowadzi szeroko zakrojoną działalność szkoleniową z zakresu pilotażu szybowcowego, lotniczego, spadochroniarstwa i modelarstwa.
Aeroklub Bielsko-Biała w 1967 roku został odznaczony złotą odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego a w 1968 roku medalem Stulecia Sportu Polskiego.
Autor Ludwik Śliwka


Z kart historii lotnictwa na Podbeskidziu. Tadeusz Góra

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Z kart historii lotnictwa na Podbeskidziu. Adam Zientek

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Z kart historii lotnictwa na Podbeskidziu. Franek Kępka

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Losowe zdjęcia


powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

powiększ

Imprezy lotnicze


26 Mistrzostwa Bielska w gimnastyce sportowej. 2019.03.08

Złap Bakcyla - spotkanie z mistrzami Narciarstwa

X NOWOTARSKI PIKNIK LOTNICZY 7-8. 07.2018